
Terminal 35mm², Type TB35I, Dark Gray
Article: IP3246366-
1 703 ₸
In stock
Threaded terminal for electrical installation work. System: Threaded terminal of TB series. Design: Through-clamp terminal that allows conductor connection on both sides.
Electrical Characteristics:
- Rated Current: 125A
- Power Loss: 4.06W
- Conductor Cross-Section Range: 10–35mm²
Permissible Cross-Sections:
- Solid wire: 10–35mm²
- Flexible wire: 10–35mm²
- Flexible wire with ferrule: 10–35mm²
Temperature Characteristics:
- Minimum Ambient Temperature: -40°C
- Maximum Ambient Temperature: 120°C
Dimensions and Weight:
- Depth: 62.10mm
- Width: 15.20mm
- Height: 53.50mm
- Net Weight: 0.05kg
Design: Dark gray color. Manufacturer: Phoenix Contact. Packaging: 1 pcs. or 50 pcs.
| EAN Code | 4046356608442 |
|---|---|
| Net Depth | 62.10mm |
| Net Width | 15.20mm |
| Net Height | 53.50mm |
| Net Weight | 0.05kg |
| Power Loss | 4.06W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 120°C |
| System | Threaded Terminal |
| Series | TB |
| Design | Through-Clamp Terminal |
| Max. Cross Section, Solid Wire | 35mm² |
| Max. Cross Section, Flexible Wire | 35mm² |
| Max. Cross Section, Flexible Wire with Ferrule | 35mm² |
| Min. Cross Section, Solid Wire | 10mm² |
| Min. Cross Section, Flexible Wire | 10mm² |
| Min. Cross Section, Flexible Wire with Ferrule | 10mm² |
| Cross Section | 35mm² |
| Color | Dark Gray |
| Accessories | Through-Clamp |
| Rated Current | 125A |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Packaging | 1 pcs., 50 pcs. |