
Single-pole fuse holder of the ARROW series designed for installing fuses of 14x51 mm size. Intended for protection of electrical circuits with a rated current of 50A at a rated insulation voltage of 690V. The design as a disconnecting fuse switch allows safe isolation of the protected circuit.
Technical Parameters:
- Rated Current: 50A
- Fuse Size: 14x51 mm
- Fuse Characteristic: gG (for protection against overloads and short circuits)
- Rated Insulation Voltage: 690V
- Poles: 1
- Frequency Range: 45–62 Hz
- Power Loss: 0.90W
- Operating Temperature Range: –25°C to +60°C
Dimensions and Weight:
- Width: 27 mm
- Height: 94 mm
- Depth: 69 mm
- Net Weight: 0.15 kg
Manufacturer: Schrack Series: ARROW EAN Code: 9004840162264 Packaging Options: 1 pcs or 12 pcs
| EAN Code | 9004840162264 |
|---|---|
| Net Width | 27.00 mm |
| Net Height | 94.00 mm |
| Net Depth | 69.00 mm |
| Net Weight | 0.15 kg |
| Power Loss | 0.90 W |
| Min. Ambient Temperature | –25°C |
| Max. Ambient Temperature | 60°C |
| Design | Disconnecting Fuse Switch |
| Poles | 1 |
| Fuse Size | 14x51 |
| Current Rating | 50A |
| Characteristic | gG |
| Series | ARROW |
| Size | 14x51 |
| Rated Current | 50A |
| Frequency | 45–62 Hz |
| Rated Insulation Voltage [Ui] | 690V |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 12 pcs |