
Fuse holder of the ARROW series designed for switching and protection of electrical circuits. Executed as a switch-disconnector with fuses for 3 poles.
Key characteristics:
- Rated current: 50A
- Fuse size: 14x51
- Fuse characteristic: gG (general purpose)
- Rated insulation voltage: 690V
- Operating frequency: 45–62Hz
- Power loss: 2.70W
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from –25°C to +60°C
Overall dimensions and weight:
- Width: 81mm
- Height: 94mm
- Depth: 69mm
- Net weight: 0.45kg
Additional information:
- Manufacturer: Schrack
- EAN code: 9004840162295
- Packaging: 1 pc. or 4 pcs.
| EAN code | 9004840162295 |
|---|---|
| Width (net) | 81.00mm |
| Height (net) | 94.00mm |
| Depth (net) | 69.00mm |
| Net weight | 0.45kg |
| Power loss | 2.70W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Design | Switch-disconnector with fuses |
| Poles | 3 |
| Fuse size | 14x51 |
| Current rating | 50A |
| Characteristic | gG |
| Series | ARROW |
| Size | 14x51 |
| Rated current | 50A |
| Frequency | 45 - 62Hz |
| Rated insulation voltage [Ui] | 690V |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs. |