
The fuse insert is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. The gG characteristic provides protection against both overloads and short circuit currents with rapid response to short circuits.
Technical Parameters:
- Rated Current: 32A
- Rated Voltage: 400V alternating current (500VAC)
- Type of Design: Fusible insert
- Size: 10×38 mm
- Operating Characteristic: gG (protection against overload and short circuit)
- Power Dissipation: 2.90W
- Diameter: 10.00 mm
- Length: 38.00 mm
- Weight: 0.01 kg
Operating Conditions:
- Minimum ambient temperature: -40°C
- Maximum ambient temperature: 60°C
Assembly and Packaging:
The fuse insert is supplied in packaging of 1 piece or 3000 pieces depending on customer requirements. Manufacturer: Schrack.
| EAN Code | 9004840518252 |
|---|---|
| Net Height | 38.00 mm |
| Net Diameter | 10.00 mm |
| Net Weight | 0.01 kg |
| Power Dissipation | 2.90 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 60°C |
| Design Type | Fuse |
| Fuse Size | 10x38 |
| Rated Current | 32 A |
| Characteristic | gG |
| Rated Voltage | 400 V AC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece, 3000 pieces |