
Heating thermostat designed for automatic control of heating systems and warmth generation with a 1NC contact group (one normally closed contact). The device provides reliable maintenance of the set temperature in the range of 0–60 °C using position-based control principle.
Technical parameters:
- Rated voltage: 230 V AC
- Contact group: 1NC (closing contact)
- Adjustment range: 0–60 °C
- Degree of protection: IP20
- Ambient temperature operating range: −40 to +80 °C
- Dimensions: 40 × 72 × 36 mm
- Weight: 0.05 kg
- Housing color: RAL 7035 (light grey)
- Manufacturer: Schrack
The thermostat is used in heat supply systems, water heating systems, and industrial heating installations. The compact design allows installation in distribution cabinets and control panels.
| EAN code | 9004840461602 |
|---|---|
| Net width | 40.00 mm |
| Net height | 72.00 mm |
| Net depth | 36.00 mm |
| Net weight | 0.05 kg |
| Min. ambient temperature | −40 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Type | Position |
| Adjustment range - Temperature | 0–60 °C |
| Degree of protection | IP20 |
| Color | RAL 7035 (light grey) |
| Manufacturer | Schrack |
| Rated voltage | 230 V AC |
| Packaging | 1 pcs |