
Power Contactor 7.5kW/400V/15.5A/1NO, Coil 24VAC
Article: LTD01510--
22 120 ₸
To order
Power contactor designed for switching three-phase asynchronous electric motors and other high-power consumers in industrial AC networks. Controlled by an electromagnetic coil at 24 V alternating current.
Main characteristics:
- Rated power: 7.5 kW at 400 V (AC-3 category)
- Rated current: 15.5 A
- Main contacts: 3 closing contacts (3NO)
- Auxiliary contacts: 1 closing contact (1NO)
- Control voltage: 24 V alternating current
- Power loss in coil: 2.5 W
Dimensions and weight:
- Width: 45 mm
- Height: 68 mm
- Depth: 75 mm
- Net weight: 0.24 kg
Supply:
The contactor is manufactured by Schrack (Austria). Supplied individually or in bulk packages of 102 units.
Application field:
The contactor is used in industrial distribution boards, soft starters, automation systems, and control systems for three-phase electric motors.
| EAN code | 9004840841206 |
|---|---|
| Width net | 45.00 mm |
| Height net | 68.00 mm |
| Depth net | 75.00 mm |
| Weight net | 0.24 kg |
| Power loss | 2.50 W |
| Size | 0 |
| Type | Power contactor |
| Auxiliary contacts | 1 closing contact |
| Coil voltage AC | 24 V alternating current |
| Rated current | 15.50 A |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 7.5 kW |
| Packaging | 1 unit, 102 units |