
Contactor 15kW/400V/32A/1NC, coil 24VDC
Article: LTD13225--
75 720 ₸
To order
Power contactor designed for switching high-power AC circuits. The contactor provides reliable control of electrical loads up to 15 kW at 400V with a nominal current of 32A.
Construction and main parameters:
- Main contacts: 3 normally open contacts for main circuit switching
- Auxiliary contacts: 1 normally closed contact for auxiliary functions (signaling, control)
- Control coil: DC 24VDC
- Nominal current: 32A
- Application category AC-3: 15 kW at 380-400V (switching asynchronous motors in starting mode)
- Power dissipation: 11.20W
Physical parameters:
- Dimensions (W×H×D): 45 × 85 × 97.40 mm
- Weight: 0.53 kg
- Manufacturer: Schrack
- EAN code: 9004840840421
The contactor is mounted on a DIN rail and is used in industrial distribution panels, automation systems, and electric motor control systems.
| EAN code | 9004840840421 |
|---|---|
| Net width | 45.00 mm |
| Net height | 85.00 mm |
| Net depth | 97.40 mm |
| Net weight | 0.53 kg |
| Power dissipation | 11.20 W |
| Size | 1 |
| Type | Power contactor |
| Auxiliary contacts | 1 normally open contact |
| DC coil voltage | 24 V |
| Nominal current | 32 A |
| Main contacts | 3 normally closed contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 15 kW |
| Packaging | 1 pcs, 64 pcs |