
Contactor 18.5 kW/400 V/38 A/1 N/O, 24 VAC Coil
Article: LTD13820--
51 530 ₸
To order
Industrial-duty contactor designed for switching three-phase asynchronous electric motors and other electrical loads in AC networks. The device incorporates 3 main closing contacts for power circuit control and 1 auxiliary opening contact for auxiliary circuits.
Main Specifications:
- Rated power at 380/400 V (AC-3): 18.5 kW
- Rated current: 38 A
- Coil supply voltage: 24 V alternating current
- Power dissipation: 11.20 W
- Overall dimensions: 45 × 85 × 97.40 mm
- Weight: 0.43 kg
- Manufacturer: Schrack
The contactor is classified as size 1 and is designed for installation on standard DIN rails. It is used in control systems for industrial equipment, electric drives, ventilation systems, and other applications requiring reliable high-current switching.
| EAN Code | 9004840840711 |
|---|---|
| Net Width | 45.00 mm |
| Net Height | 85.00 mm |
| Net Depth | 97.40 mm |
| Net Weight | 0.43 kg |
| Power Dissipation | 11.20 W |
| Size | 1 |
| Type | Power Contactor |
| Auxiliary Contacts | 1 opening contact |
| Coil Voltage AC | 24 V alternating current |
| Rated Current | 38 A |
| Main Contacts | 3 closing contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 18.5 kW |
| Packaging | 1 piece, 64 pieces |