
Power Contactor 90kW/400V/170A, Coil 230VAC
Article: LTD31733--
264 670 ₸
To order
Power contactor designed for switching three-phase asynchronous electric motors and other electrical consumers in AC networks with voltage 380–400 V.
Technical specifications:
- Rated power: 90 kW at 400 V (AC-3)
- Rated current of main contacts: 170 A
- Main contacts: 3 normally open contacts (3NO)
- Control coil: 230 V alternating current (50/60 Hz)
- Power loss in coil: 51 W
- Frame size: 3 according to IEC/EN standards
- Net weight: 2.25 kg
- Overall dimensions (W×H×D): 90 × 170 × 160 mm
- Manufacturer: Schrack
- EAN code: 9004840839975
Application areas:
The contactor is used in distribution equipment, control panels, and motor control stations. It provides reliable switching of power supply circuits during frequent on-off operations (application category AC-3).
Supply options: 1 unit or package of 10 units.
| EAN code | 9004840839975 |
|---|---|
| Net width | 90.00 mm |
| Net height | 170.00 mm |
| Net depth | 160.00 mm |
| Net weight | 2.25 kg |
| Power loss | 51.00 W |
| Size | 3 |
| Type | Power contactor |
| Coil AC voltage | 230 V alternating current |
| Rated current | 170 A |
| Main contacts | 3 normally open contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 90 kW |
| Packaging | 1 unit, 10 units |