
Contactor 37kW/400V/80A, Coil 110VAC
Article: LTD38032--
116 220 ₸
To order
Power contactor designed for switching three-phase industrial electrical circuits. Intended for control of asynchronous motors and other high-power loads.
Main technical parameters:
- Rated power: 37 kW at 380/400 V voltage (AC-3 category)
- Rated current: 80 A
- Main contacts: 3 closing contacts
- Control coil voltage: 110 V AC
- Power dissipation: 17.20 W
- Size: 3
Structural characteristics:
- Manufacturer: Schrack (high quality and reliability)
- Dimensions: 90 × 170 × 160 mm
- Weight: 2.18 kg
- Compact design for DIN-rail mounting
Application: Versatile for frequent switching of high-power consumers in industrial installations, distribution panels and automation systems. Reliable under rated and overload operating conditions.
| EAN-code | 9004840839999 |
|---|---|
| Width net | 90.00 mm |
| Height net | 170.00 mm |
| Depth net | 160.00 mm |
| Weight net | 2.18 kg |
| Power loss | 17.20 W |
| Size | 3 |
| Type | Power contactor |
| Control coil AC voltage | 110 V AC |
| Rated current | 80 A |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 37 kW |
| Packaging | 1 pc., 10 pc. |