
Contactor 37kW/400V/80A, 24VDC Coil
Article: LTD38035--
167 940 ₸
To order
Power contactor designed for switching three-phase AC networks in industrial and commercial installations. The contactor is rated for a nominal current of 80 A at mains supply voltage of 400 V and provides load switching capacity of up to 37 kW (AC-3 category, 380–400 V).
Switching Parameters:
- Nominal current: 80 A
- Nominal power (AC-3): 37 kW at 380–400 V
- Main contacts: 3 normally open contacts (3NO)
- Application category: AC-3 (direct-on-line starting of asynchronous motors)
Control:
- Coil voltage: 24 V DC (direct current)
- Coil power loss: 12.90 W
Mechanical Characteristics:
- Enclosure size: 3 (per standard classification)
- Overall dimensions: 90 × 170 × 160 mm (W × H × D)
- Weight: 2.25 kg
- Manufacturer: Schrack
- EAN: 9004840839876
The contactor ensures reliable switching of high-power electrical circuits with minimal control coil power consumption. Suitable for power distribution systems, pump stations, compressor units, and other industrial applications.
| EAN Code | 9004840839876 |
|---|---|
| Net Width | 90.00mm |
| Net Height | 170.00mm |
| Net Depth | 160.00mm |
| Net Weight | 2.25kg |
| Power Loss | 12.90W |
| Size | 3 |
| Type | Power Contactor |
| DC Coil Voltage | 24V |
| Nominal Current | 80A |
| Main Contacts | 3 normally open contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 37kW |
| Packaging | 1 pcs., 10 pcs. |