
Contactor 45kW/400V/95A, Coil 24VDC
Article: LTD39535--
185 710 ₸
To order
Power contactor rated for 45 kW at 400 V and 95 A with 24 VDC control coil. Designed for switching three-phase asynchronous motors and other loads in industrial power distribution networks.
Main Parameters:
- Rated Power (AC-3): 45 kW at 380/400 V
- Rated Current: 95 A
- Control Coil Voltage: 24 VDC
- Main Contacts: 3 normally open (3NO) contacts
- Power Loss: 18.40 W
- Contactor Size: 3
- Manufacturer: Schrack
Dimensions and Weight:
- Width: 90 mm
- Height: 170 mm
- Depth: 160 mm
- Net Weight: 2.32 kg
Assembly and Packaging:
Available in packaging of 1 piece or 10 pieces (bulk option).
Application:
The contactor is used for starting, stopping, and protecting electric motors with ratings up to 45 kW in three-phase power systems rated 380/400 V. Control is achieved by means of DC 24 V voltage, which ensures safety in low-voltage control systems.
| EAN Code | 9004840839852 |
|---|---|
| Net Width | 90.00 mm |
| Net Height | 170.00 mm |
| Net Depth | 160.00 mm |
| Net Weight | 2.32 kg |
| Power Loss | 18.40 W |
| Size | 3 |
| Type | Power Contactor |
| DC Coil Voltage | 24 V |
| Rated Current | 95 A |
| Main Contacts | 3 normally open contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 45 kW |
| Packaging | 1 piece, 10 pieces |