
1 / 8
1 / 8
Contactor CUBICO Classic 3-pole, 7.5kW/18A/1NO+1NC/230V AC
Article: LZDC18B3--
14 920 ₸
To order
Three-pole CUBICO Classic contactor manufactured by Schrack is designed for switching asynchronous motors and capacitive loads in AC 50/60 Hz networks.
Main Parameters:
- Rated Current: 18 A at AC-3/400V
- Rated Power: 7.5 kW (AC-3/400V)
- Coil Voltage: 230V AC
- Main Contacts: 3 normally open
- Auxiliary Contacts: 1 normally open + 1 normally closed (1NO+1NC)
- Rated Current AC-1/690V: 32 A
- Application Category: AC-3/AC-1
Technical Specifications:
- Power Loss: 12.5 W
- Operating Temperature Range: -25°C to +40°C
- Mounting Size: Classic (modular mounting on DIN rail)
Dimensions and Weight:
- Width: 45.50 mm
- Height: 87.00 mm
- Depth: 118.00 mm
- Net Weight: 0.34 kg
Packaging and Supply:
- Net Weight: 0.34 kg
- EAN Code: 9004840025088
- Packaging Options: 1 or 90 pcs per pallet
| EAN Code | 9004840025088 |
|---|---|
| Net Width | 45.50 mm |
| Net Height | 87.00 mm |
| Net Depth | 118.00 mm |
| Net Weight | 0.34 kg |
| Power Loss | 12.50 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 40°C |
| Type | Contactor |
| Coil Voltage AC | 230V AC |
| Rated Current | 18 A |
| Device | Contactor |
| Rated Current AC-3/400V | 18 A |
| Rated Current AC-1/690V | 32 A |
| Rated Power AC-3/400V | 7.5 kW |
| Size | Classic |
| Main Contacts | 3 normally open contacts |
| Included Auxiliary Contacts | 1 normally open contact + 1 normally closed contact |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 90 pcs |
- Photo 1: Contactor CUBICO Classic 3-pole, 7.5kW/18A/1NO+1NC/230V AC (JPG, 2.2 MB)
- Photo 2: Contactor CUBICO Classic 3-pole, 7.5kW/18A/1NO+1NC/230V AC (JPG, 1.5 MB)
- Photo 3: Contactor CUBICO Classic 3-pole, 7.5kW/18A/1NO+1NC/230V AC (JPG, 2.4 MB)
- Photo 4: Contactor CUBICO Classic 3-pole, 7.5kW/18A/1NO+1NC/230V AC (JPG, 2.6 MB)
- Photo 5: Contactor CUBICO Classic 3-pole, 7.5kW/18A/1NO+1NC/230V AC (JPG, 1.7 MB)
- Photo 6: Contactor CUBICO Classic 3-pole, 7.5kW/18A/1NO+1NC/230V AC (JPG, 2.6 MB)
- Photo 7: Contactor CUBICO Classic 3-pole, 7.5kW/18A/1NO+1NC/230V AC (JPG, 2.2 MB)
- Photo 8: Contactor CUBICO Classic 3-pole, 7.5kW/18A/1NO+1NC/230V AC (JPG, 2.6 MB)