Дополнительный контакт 1CO, AM
SKU: AM900099--In stock

22 980 ₸
Combined automatic circuit breaker with integrated residual current device (RCD) protection. Designed to protect electrical circuits against overloads, short circuits, and electric shock hazards.
Main parameters:
Technical specifications:
The device complies with international standards EN 61009-1:2012 and IEC 61009-1, providing reliable protection in domestic and industrial networks. Operating voltage 230 V AC. Type A ensures tripping at leakages of both alternating and pulsating direct current, which is critical for networks with impulse loads and electronic devices.
Operating conditions:
Dimensions and weight:
Packaging: 1 pc. or 90 pcs.
| EAN code | 9004840862522 |
|---|---|
| Length net | 77.00 mm |
| Width net | 36.00 mm |
| Height net | 85.00 mm |
| Weight net | 0.21 kg |
| Power loss | 2.77 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Standard | EN 61009-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2016, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998, IEC 61009-1, IEC 61009-2-1 |
| Type (current sensitivity) | A (sensitive to pulsating current) |
| Type (tripping) | instantaneous |
| Nominal sensitivity IΔn | 30 mA |
| Characteristic | B |
| Poles | 1+N |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Series | AMPARO |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 90 pcs. |