
1 / 9
1 / 9
Automatic circuit breaker with RCD B16A/3+N, 6kA, 30mA, type A
Article: AK668816--
47 310 ₸
In stock
Combined automatic circuit breaker with integrated residual current device (RCD) for protection against both overcurrents and earth leakage currents in residential and commercial electrical installations.
Main parameters:
- Rated current: 16 A
- Number of poles: 3+N (three-phase with neutral)
- Breaking capacity: 6 kA (ability to interrupt short-circuit current)
- Rated residual sensitivity: 30 mA
- Sensitivity type: A (responds to sinusoidal and pulsating leakage currents)
- Trip characteristic: B (trips at 3-5×In)
- Trip type: instantaneous (immediate disconnection)
Operating conditions:
- Temperature range: from -25°C to +60°C
- Power loss: 6.84 W
Standards:
Complies with EN 61009-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2016, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998, IEC 61009-1, IEC 61009-2-1
Mechanical dimensions:
- Width: 71 mm
- Height: 85 mm
- Depth: 77 mm
- Weight: 0.42 kg
Manufacturer: Schrack, AMPARO series
Packaging: 1 piece or 45 pieces
| EAN code | 9004840666823 |
|---|---|
| Width (net) | 71.00 mm |
| Height (net) | 85.00 mm |
| Depth (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.42 kg |
| Power loss | 6.84 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Standard | EN 61009-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2016, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998, IEC 61009-1, IEC 61009-2-1 |
| Type (current sensitivity) | A (sensitive to pulsating current) |
| Type (trip) | instantaneous |
| Rated residual sensitivity IΔn | 30 mA |
| Characteristic | B |
| Poles | 3+N |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Series | AMPARO |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece, 45 pieces |
- Photo 1: Automatic circuit breaker with RCD B16A/3+N, 6kA, 30mA, type A (JPG, 357 KB)
- Photo 2: Automatic circuit breaker with RCD B16A/3+N, 6kA, 30mA, type A (JPG, 329 KB)
- Photo 3: Automatic circuit breaker with RCD B16A/3+N, 6kA, 30mA, type A (JPG, 438 KB)
- Photo 4: Automatic circuit breaker with RCD B16A/3+N, 6kA, 30mA, type A (JPG, 364 KB)
- Photo 5: Automatic circuit breaker with RCD B16A/3+N, 6kA, 30mA, type A (JPG, 419 KB)
- Photo 6: Automatic circuit breaker with RCD B16A/3+N, 6kA, 30mA, type A (JPG, 336 KB)
- Photo 7: Automatic circuit breaker with RCD B16A/3+N, 6kA, 30mA, type A (JPG, 397 KB)
- Photo 8: Automatic circuit breaker with RCD B16A/3+N, 6kA, 30mA, type A (JPG, 345 KB)
- Photo 9: Automatic circuit breaker with RCD B16A/3+N, 6kA, 30mA, type A (JPG, 407 KB)