
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker C2А/1, 10kA
Article: AM017102--
Автоматические выключатели AMPARO
3 771 ₸
In stock
Single-pole automatic circuit breaker C2А/1, 10kA from the AMPARO series by Schrack manufacturer is designed to protect electrical circuits from overload and short-circuit conditions.
Key specifications:
- Rated current: 2A
- Number of poles: 1
- Trip characteristic: C (tripping at 5-10×In current)
- Breaking capacity: 10kA
- Execution: AC-MCB (single-phase modular circuit breaker for alternating current)
- Rated voltage: compliant with EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
- Power loss at rated current: 2.30W
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from -25°C to +70°C
- Installation: on standard DIN rail
Constructive dimensions:
- Length: 86.00mm
- Width: 18.00mm
- Height: 77.00mm
- Net weight: 0.11kg
Packaging options: 1 pc., 12 pcs., 180 pcs.
| EAN code | 9004840794410 |
|---|---|
| Length net | 86.00mm |
| Width net | 18.00mm |
| Height net | 77.00mm |
| Weight net | 0.11kg |
| Power loss | 2.30W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Current | 2A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C2А/1, 10kA (JPG, 160 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C2А/1, 10kA (JPG, 137 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C2А/1, 10kA (JPG, 201 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C2А/1, 10kA (JPG, 212 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C2А/1, 10kA (JPG, 188 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C2А/1, 10kA (JPG, 118 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker C2А/1, 10kA (JPG, 187 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker C2А/1, 10kA (JPG, 207 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker C2А/1, 10kA (JPG, 188 KB)