
1 / 9
1 / 9
Automatic circuit breaker C50A/1, 10kA
Article: AM017150--
Автоматические выключатели AMPARO
3 819 ₸
In stock
Modular automatic circuit breaker for protection of electrical circuits against overloads and short circuits. Single-pole device of the AMPARO series is designed for installation in distribution panels and control boards.
Key specifications:
- Rated current: 50 A
- Breaking capacity: 10 kA
- Trip characteristic: C (for circuits with normal inrush currents)
- Number of poles: 1
- Execution: AC-MCB (alternating current)
- Compliance standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Technical parameters:
- Power loss: 5.75 W
- Operating temperature range: from -25°C to +70°C
- Type: AM10
- Manufacturer: Schrack
Dimensions (net):
- Length: 86.00 mm
- Width: 18.00 mm
- Height: 77.00 mm
- Weight: 0.11 kg
Packaging: available in configurations of 1, 12 and 180 pieces
EAN code: 9004840794526
| EAN code | 9004840794526 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 18.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.11 kg |
| Power loss | 5.75 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Current rating | 50 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic circuit breaker C50A/1, 10kA (JPG, 168 KB)
- Photo 2: Automatic circuit breaker C50A/1, 10kA (JPG, 125 KB)
- Photo 3: Automatic circuit breaker C50A/1, 10kA (JPG, 213 KB)
- Photo 4: Automatic circuit breaker C50A/1, 10kA (JPG, 211 KB)
- Photo 5: Automatic circuit breaker C50A/1, 10kA (JPG, 185 KB)
- Photo 6: Automatic circuit breaker C50A/1, 10kA (JPG, 121 KB)
- Photo 7: Automatic circuit breaker C50A/1, 10kA (JPG, 189 KB)
- Photo 8: Automatic circuit breaker C50A/1, 10kA (JPG, 183 KB)
- Photo 9: Automatic circuit breaker C50A/1, 10kA (JPG, 184 KB)