
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker C10А/2, 10kA
Article: AM017210--
Автоматические выключатели AMPARO
6 335 ₸
In stock
Two-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series manufactured by Schrack with rated current of 10 A and breaking capacity of 10 kA. Designed to protect alternating current electrical circuits from overloads and short circuits.
Main characteristics:
- Rated current: 10 A
- Number of poles: 2
- Trip characteristic: C (Type C time-current characteristic)
- Breaking capacity: 10 kA
- Design: AC-MCB (multi-pole alternating current circuit breaker)
- Type: AM10
- Operating voltage: according to EN 60898-1:2019
- Ambient temperature range: -25°C to +70°C
- Power loss: 4.60 W
Physical parameters:
- Length: 86 mm
- Width: 36 mm
- Height: 77 mm
- Net weight: 0.23 kg
- EAN code: 9004840794885
The circuit breaker complies with standards EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1. Available in packages of 1, 6, and 90 units.
| EAN code | 9004840794885 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 36.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.23 kg |
| Power loss | 4.60 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Current rating | 10 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 90 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C10А/2, 10kA (JPG, 235 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C10А/2, 10kA (JPG, 190 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C10А/2, 10kA (JPG, 277 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C10А/2, 10kA (JPG, 243 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C10А/2, 10kA (JPG, 260 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C10А/2, 10kA (JPG, 179 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker C10А/2, 10kA (JPG, 243 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker C10А/2, 10kA (JPG, 232 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker C10А/2, 10kA (JPG, 257 KB)