
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker C40A/2, 10kA
Article: AM017240--
Автоматические выключатели AMPARO
6 920 ₸
In stock
Two-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with rated current 40A and breaking capacity 10kA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Main Parameters:
- Rated Current: 40A
- Number of Poles: 2
- Breaking Characteristic: C (overload sensitivity)
- Breaking Capacity: 10kA
- Type: AM10
- Execution: AC-MCB (AC modular circuit breaker)
- Operating Temperature Range: -25°C to +70°C
- Power Loss: 11.50W
Dimensions and Weight:
- Length: 86.00mm
- Width: 36.00mm
- Height: 77.00mm
- Net Weight: 0.23kg
Normative Base: Complies with standards EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1. Manufacturer: Schrack. Available in packages of 1, 6, and 90 units.
EAN Code: 9004840794946
| EAN Code | 9004840794946 |
|---|---|
| Net Length | 86.00mm |
| Net Width | 36.00mm |
| Net Height | 77.00mm |
| Net Weight | 0.23kg |
| Power Loss | 11.50W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Current Rating | 40A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pc., 90 pc. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C40A/2, 10kA (JPG, 242 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C40A/2, 10kA (JPG, 197 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C40A/2, 10kA (JPG, 276 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C40A/2, 10kA (JPG, 249 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C40A/2, 10kA (JPG, 259 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C40A/2, 10kA (JPG, 182 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker C40A/2, 10kA (JPG, 250 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker C40A/2, 10kA (JPG, 236 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker C40A/2, 10kA (JPG, 282 KB)