
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker C1A/3, 10kA
Article: AM017301--
Автоматические выключатели AMPARO
10 820 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker C1A/3 with breaking capacity of 10kA is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuit currents. The device belongs to type AM10 of AMPARO series manufactured by Schrack and complies with standards EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1.
Technical Characteristics:
- Rated Current: 1 A
- Number of Poles: 3
- Trip Characteristic: C (tripping at currents of 5–10 Iн)
- Breaking Capacity: 10 kA
- Execution: AC-MCB (Alternating Current Miniature Circuit Breaker)
- Operating Temperature Range: from –25°C to +70°C
- Power Loss: 6.90 W
Net Dimensions:
- Length: 86.00 mm
- Width: 54.00 mm
- Height: 77.00 mm
- Weight: 0.34 kg
EAN Code: 9004840795356
Available Packaging Options: 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs.
| EAN Code | 9004840795356 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 54.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.34 kg |
| Power Loss | 6.90 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 1 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C1A/3, 10kA (JPG, 308 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C1A/3, 10kA (JPG, 256 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C1A/3, 10kA (JPG, 341 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C1A/3, 10kA (JPG, 290 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C1A/3, 10kA (JPG, 342 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C1A/3, 10kA (JPG, 240 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker C1A/3, 10kA (JPG, 317 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker C1A/3, 10kA (JPG, 276 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker C1A/3, 10kA (JPG, 331 KB)