
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker C2A/3, 10kA
Article: AM017302--
Автоматические выключатели AMPARO
10 820 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series, AM10 type manufactured by Schrack. Designed for protection of electrical circuits against overloads and short circuits.
Main characteristics:
- Rated current: 2A
- Number of poles: 3
- Trip characteristic: C (for circuits with increased inrush currents)
- Breaking capacity: 10 kA
- Execution: AC-MCB (single-phase automatic circuit breaker)
- Rated voltage: according to EN 60898-1:2019
Technical parameters:
- Power loss: 6.90 W
- Operating temperature range: −25°C to +70°C
- Dimensions (L×W×H): 86 × 54 × 77 mm
- Net weight: 0.34 kg
Standards compliance: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Packaging options: 1, 4, 60 pieces
EAN code: 9004840795363
| EAN code | 9004840795363 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 54.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.34 kg |
| Power loss | 6.90 W |
| Min. ambient temperature | −25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated current | 2A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece, 4 pieces, 60 pieces |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C2A/3, 10kA (JPG, 303 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C2A/3, 10kA (JPG, 264 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C2A/3, 10kA (JPG, 336 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C2A/3, 10kA (JPG, 287 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C2A/3, 10kA (JPG, 316 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C2A/3, 10kA (JPG, 229 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker C2A/3, 10kA (JPG, 307 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker C2A/3, 10kA (JPG, 271 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker C2A/3, 10kA (JPG, 328 KB)