
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B2A/1, 10kA
Article: AM018102--
Автоматические выключатели AMPARO
3 771 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series, designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. Used in distribution panels and control boards.
Main Characteristics:
- Rated Current: 2A
- Breaking Capacity: 10kA
- Trip Characteristic: B (tripping at 3-5 In)
- Number of Poles: 1
- Execution: AC-MCB (AC automatic circuit breaker)
- Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
- Manufacturer: Schrack
Technical Parameters:
- Power Loss: 2.30W
- Temperature Range: -25°C to +70°C
- Dimensions: 86 × 18 × 77 mm
- Weight: 0.11 kg
- EAN Code: 9004840794274
Packaging Options: 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs.
| EAN Code | 9004840794274 |
|---|---|
| Net Length | 86.00mm |
| Net Width | 18.00mm |
| Net Height | 77.00mm |
| Net Weight | 0.11kg |
| Power Loss | 2.30W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Current Rating | 2A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B2A/1, 10kA (JPG, 162 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B2A/1, 10kA (JPG, 126 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B2A/1, 10kA (JPG, 201 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B2A/1, 10kA (JPG, 215 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B2A/1, 10kA (JPG, 201 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B2A/1, 10kA (JPG, 121 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B2A/1, 10kA (JPG, 179 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B2A/1, 10kA (JPG, 186 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B2A/1, 10kA (JPG, 187 KB)