
Automatic Circuit Breaker B3A/1, 10kA
Article: AM018103--
Автоматические выключатели AMPARO
3 771 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with a rated current of 3A and a breaking capacity of 10 kA. Designed to protect AC electrical circuits from overloads and short circuits.
Technical Specifications:
- Tripping Characteristic: B (trips at 3–5 In)
- Rated Voltage: AC 230/400 V
- Rated Current: 3 A
- Breaking Capacity: 10 kA
- Number of Poles: 1
- Type: AM10
- Execution: AC-MCB (modular automatic AC circuit breaker)
- Power Loss: 2.30 W
- Operating Temperature Range: –25°C to +70°C
Physical Dimensions:
- Length: 86.00 mm
- Width: 18.00 mm
- Height: 77.00 mm
- Net Weight: 0.11 kg
Standards and Certification:
Conforms to EN 60898-1:2019, IEC 60898-1.
EAN Code: 9004840794281
Packaging Options: 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs.
| EAN Code | 9004840794281 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 18.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.11 kg |
| Power Loss | 2.30 W |
| Min. Ambient Temperature | –25°C |
| Max. Ambient Temperature | +70°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 1 |
| Current Rating | 3 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs. |