
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B6А/1, 10kA
Article: AM018106--
Автоматические выключатели AMPARO
3 121 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker B6А/1 of the AMPARO series — single-pole modular protective device against overloads and short circuits.
Technical parameters:
- Rated current: 6 A
- Commuting capacity: 10 kA
- Tripping characteristic: B (trips at 3—5 In current)
- Polarity: 1P (single-pole design)
- Rated voltage: alternating current (AC)
- Standard compliance: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
- Construction type: AM10 (modular circuit breaker)
- Power loss: 2.30 W
Operating environment conditions:
- Ambient temperature range: from -25°C to +70°C
- Protection grade: in accordance with standards
Dimensions and weight:
- Length: 86.00 mm
- Width: 18.00 mm
- Height: 77.00 mm
- Net weight: 0.11 kg
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging options: 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs.
EAN code: 9004840794304
The breaker is intended for installation in electrical distribution boards, panels, and cabinets. It provides reliable protection of electrical circuits against overcurrents when assembly and operation rules are followed in accordance with the manufacturer's technical documentation.
| EAN code | 9004840794304 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 18.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.11 kg |
| Power loss | 2.30 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Rated current | 6 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Commuting capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B6А/1, 10kA (JPG, 162 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B6А/1, 10kA (JPG, 125 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B6А/1, 10kA (JPG, 207 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B6А/1, 10kA (JPG, 189 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B6А/1, 10kA (JPG, 119 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B6А/1, 10kA (JPG, 186 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B6А/1, 10kA (JPG, 188 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B6А/1, 10kA (JPG, 186 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B6А/1, 10kA (JPG, 197 KB)