
1 / 9
1 / 9
Automatic circuit breaker B32A/1, 10kA
Article: AM018132--
Автоматические выключатели AMPARO
3 250 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker with nominal current 32 A and breaking capacity 10 kA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Key characteristics:
- Nominal current: 32 A
- Number of poles: 1
- Trip characteristic: B (trips at 3–5 In)
- Breaking capacity: 10 kA
- Type: AC-MCB (alternating current miniature circuit breaker)
- Model: AM10
- Series: AMPARO
- Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Technical specifications:
- Power loss: 4.03 W
- Operating temperature range: −25 °C to +70 °C
- Dimensions: 86 × 18 × 77 mm (L × W × H)
- Weight: 0.11 kg
Manufacturer: Schrack
The circuit breaker is supplied in packaging of 1, 12, or 180 units.
| EAN code | 9004840794366 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 18.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.11 kg |
| Power loss | 4.03 W |
| Min. ambient temperature | −25 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Characteristic | B |
| Number of poles | 1 |
| Nominal current | 32 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic circuit breaker B32A/1, 10kA (JPG, 156 KB)
- Photo 2: Automatic circuit breaker B32A/1, 10kA (JPG, 129 KB)
- Photo 3: Automatic circuit breaker B32A/1, 10kA (JPG, 209 KB)
- Photo 4: Automatic circuit breaker B32A/1, 10kA (JPG, 203 KB)
- Photo 5: Automatic circuit breaker B32A/1, 10kA (JPG, 197 KB)
- Photo 6: Automatic circuit breaker B32A/1, 10kA (JPG, 125 KB)
- Photo 7: Automatic circuit breaker B32A/1, 10kA (JPG, 199 KB)
- Photo 8: Automatic circuit breaker B32A/1, 10kA (JPG, 195 KB)
- Photo 9: Automatic circuit breaker B32A/1, 10kA (JPG, 188 KB)