
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B40A/1, 10kA
Article: AM018140--
Автоматические выключатели AMPARO
3 462 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with rated current 40A and switching capacity 10kA. Designed to protect AC electrical circuits against overloads and short circuits.
Technical parameters:
- Trip characteristic: B (trips at 3–5 times nominal current)
- Type of execution: AC-MCB (AC automatic circuit breaker)
- Voltage: up to 230/400V AC
- Power dissipation: 5.75W
- Operating temperature range: from –25°C to +70°C
- Number of poles: 1
- Standards compliance: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Dimensions:
- Length: 86 mm
- Width: 18 mm
- Height: 77 mm
- Weight: 0.11 kg
Manufacturer: Schrack (Austria). Available packaging options: 1, 12, or 180 pieces.
| EAN code | 9004840794373 |
|---|---|
| Length (net) | 86.00 mm |
| Width (net) | 18.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.11 kg |
| Power loss | 5.75 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Current rating | 40 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Switching capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 12 pcs, 180 pcs |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B40A/1, 10kA (JPG, 168 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B40A/1, 10kA (JPG, 131 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B40A/1, 10kA (JPG, 211 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B40A/1, 10kA (JPG, 209 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B40A/1, 10kA (JPG, 185 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B40A/1, 10kA (JPG, 122 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B40A/1, 10kA (JPG, 193 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B40A/1, 10kA (JPG, 200 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B40A/1, 10kA (JPG, 192 KB)