
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B50A/1, 10kA
Article: AM018150--
Автоматические выключатели AMPARO
3 462 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker with rated current 50 A and breaking capacity 10 kA. Designed to protect AC electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Main Characteristics:
- Rated Current: 50 A
- Number of Poles: 1
- Tripping Characteristic: B (trips at 3-5 In)
- Breaking Capacity: 10 kA at 230 V AC voltage
- Voltage: AC 230/400 V
- Power Loss: 5.75 W
- Type of Execution: AC-MCB (Miniature Circuit Breaker)
- Temperature Range: from -25°C to +70°C
Overall Dimensions:
- Length: 86.00 mm
- Width: 18.00 mm
- Height: 77.00 mm
- Weight: 0.11 kg
Standards Compliance:
Manufactured in accordance with EN 60898-1:2019, IEC 60898-1. Produced by Schrack under the AMPARO brand, AM10 series.
Packaging Options: 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs.
EAN Code: 9004840794380
| EAN Code | 9004840794380 |
|---|---|
| Length (Net) | 86.00 mm |
| Width (Net) | 18.00 mm |
| Height (Net) | 77.00 mm |
| Weight (Net) | 0.11 kg |
| Power Loss | 5.75 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 1 |
| Current Rating | 50 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B50A/1, 10kA (JPG, 167 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B50A/1, 10kA (JPG, 130 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B50A/1, 10kA (JPG, 221 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B50A/1, 10kA (JPG, 226 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B50A/1, 10kA (JPG, 200 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B50A/1, 10kA (JPG, 125 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B50A/1, 10kA (JPG, 202 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B50A/1, 10kA (JPG, 213 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B50A/1, 10kA (JPG, 192 KB)