
1 / 8
1 / 8
Automatic Circuit Breaker D2A/1, 10kA
Article: AM019102--
Автоматические выключатели AMPARO
3 885 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of AMPARO series, designed to protect AC electrical circuits against overloads and short circuits.
Main Parameters:
- Rated Current: 2 A
- Switching Capacity: 10 kA
- Trip Characteristic: D (increased ratio, for circuits with inductive loads)
- Number of Poles: 1
- Type: AM10
- Design: AC-MCB (alternating current automatic circuit breaker)
Mechanical Characteristics:
- Dimensions (L×W×H): 86 × 18 × 77 mm
- Weight: 0.11 kg
- Power Loss: 2.30 W
Operating Conditions:
- Ambient Temperature Range: from -25°C to +70°C
Normative Base: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Manufacturer: Schrack Elektro
Packaging Options: 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs.
| EAN Code | 9004840794557 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 18.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.11 kg |
| Power Loss | 2.30 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 1 |
| Current Rating | 2 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Switching Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker D2A/1, 10kA (JPG, 156 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker D2A/1, 10kA (JPG, 127 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker D2A/1, 10kA (JPG, 216 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker D2A/1, 10kA (JPG, 208 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker D2A/1, 10kA (JPG, 188 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker D2A/1, 10kA (JPG, 119 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker D2A/1, 10kA (JPG, 188 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker D2A/1, 10kA (JPG, 200 KB)