
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker D4A/1, 10kA
Article: AM019104--
Автоматические выключатели AMPARO
3 885 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with rated current 4 A and breaking capacity 10 kA. Designed to protect alternating current electrical circuits against overloads and short-circuit currents.
Key Specifications:
- Rated Current: 4 A
- Breaking Capacity: 10 kA
- Trip Characteristic: D (tripping at 5-10 In current)
- Number of Poles: 1
- Type: AC-MCB (automatic circuit breaker for alternating current circuits)
- Power Loss: 2.30 W
- Operating Temperature Range: -25°C to +70°C
- Compliance: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Dimensions and Weight:
- Length: 86.00 mm
- Width: 18.00 mm
- Height: 77.00 mm
- Net Weight: 0.11 kg
- EAN Code: 9004840794571
Available Packaging Options: 1 pc., 12 pcs., 180 pcs.
| EAN Code | 9004840794571 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 18.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.11 kg |
| Power Loss | 2.30 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | D |
| Pole | 1 |
| Current Rating | 4 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker D4A/1, 10kA (JPG, 163 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker D4A/1, 10kA (JPG, 127 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker D4A/1, 10kA (JPG, 211 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker D4A/1, 10kA (JPG, 209 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker D4A/1, 10kA (JPG, 187 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker D4A/1, 10kA (JPG, 120 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker D4A/1, 10kA (JPG, 181 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker D4A/1, 10kA (JPG, 194 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker D4A/1, 10kA (JPG, 191 KB)