
1 / 9
1 / 9
Automatic circuit breaker D25A/1, 10kA
Article: AM019125--
Автоматические выключатели AMPARO
3 332 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with a rated current of 25 A and switching capacity of 10 kA. Designed to protect AC electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Technical characteristics:
- Trip characteristic: D (delayed, for circuits with inductive loads)
- Number of poles: 1
- Rated current: 25 A
- Switching capacity: 10 kA
- Design: AC-MCB (single-phase modular circuit breaker for alternating current)
- Power loss: 4.03 W
- Operating temperature range: -25°C to +70°C
Physical dimensions:
- Length: 86 mm
- Width: 18 mm
- Height: 77 mm
- Weight: 0.11 kg
Certification and standards:
The circuit breaker complies with international standards EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1.
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs.
| EAN code | 9004840794632 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 18.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.11 kg |
| Power loss | 4.03 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 1 |
| Rated current | 25 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Switching capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic circuit breaker D25A/1, 10kA (JPG, 162 KB)
- Photo 2: Automatic circuit breaker D25A/1, 10kA (JPG, 128 KB)
- Photo 3: Automatic circuit breaker D25A/1, 10kA (JPG, 205 KB)
- Photo 4: Automatic circuit breaker D25A/1, 10kA (JPG, 211 KB)
- Photo 5: Automatic circuit breaker D25A/1, 10kA (JPG, 192 KB)
- Photo 6: Automatic circuit breaker D25A/1, 10kA (JPG, 125 KB)
- Photo 7: Automatic circuit breaker D25A/1, 10kA (JPG, 192 KB)
- Photo 8: Automatic circuit breaker D25A/1, 10kA (JPG, 190 KB)
- Photo 9: Automatic circuit breaker D25A/1, 10kA (JPG, 194 KB)