
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker D32А/1, 10kA
Article: AM019132--
Автоматические выключатели AMPARO
3 332 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with a rated current of 32A and a breaking capacity of 10kA. Designed to protect AC electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Key characteristics:
- Rated current: 32A
- Number of poles: 1
- Breaking capacity: 10kA
- Trip characteristic: D (for circuits with high inrush currents)
- Design: AC-MCB (alternating current)
- Type: AM10
- Power loss: 4.03W
- Operating temperature range: -25°C to +70°C
Dimensions and weight:
- Length: 86mm
- Width: 18mm
- Height: 77mm
- Net weight: 0.11kg
Standards and certification:
The design complies with the requirements of EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1.
Manufacturer: Schrack
Packaging: available in 1, 12, and 180 piece configurations.
| EAN code | 9004840794649 |
|---|---|
| Net length | 86.00mm |
| Net width | 18.00mm |
| Net height | 77.00mm |
| Net weight | 0.11kg |
| Power loss | 4.03W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | D |
| Pole | 1 |
| Rated current | 32A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pc., 180 pc. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker D32А/1, 10kA (JPG, 159 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker D32А/1, 10kA (JPG, 129 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker D32А/1, 10kA (JPG, 208 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker D32А/1, 10kA (JPG, 206 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker D32А/1, 10kA (JPG, 194 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker D32А/1, 10kA (JPG, 119 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker D32А/1, 10kA (JPG, 193 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker D32А/1, 10kA (JPG, 189 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker D32А/1, 10kA (JPG, 187 KB)