
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker D63А/1, 10kA
Article: AM019163--
Автоматические выключатели AMPARO
3 885 ₸
To order
A single-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents. Rated current: 63А, breaking capacity: 10kA, tripping characteristic: D.
Technical parameters:
- Number of poles: 1
- Rated voltage: AC
- Type: AM10 (AC-MCB)
- Operating temperature range: from -25°C to +70°C
- Power loss: 5.75W
- Compliance standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Overall dimensions:
- Length: 86.00 mm
- Width: 18.00 mm
- Height: 77.00 mm
- Net weight: 0.11 kg
Manufacturer: Schrack
EAN code: 9004840794670
The automatic circuit breaker D63А/1 10kA is designed for mounting on a DIN rail and is used in distribution panels, control panels, and protection panels of electrical installations.
| EAN code | 9004840794670 |
|---|---|
| Net length | 86.00mm |
| Net width | 18.00mm |
| Net height | 77.00mm |
| Net weight | 0.11kg |
| Power loss | 5.75W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | D |
| Pole | 1 |
| Current rating | 63A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker D63А/1, 10kA (JPG, 164 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker D63А/1, 10kA (JPG, 127 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker D63А/1, 10kA (JPG, 212 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker D63А/1, 10kA (JPG, 213 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker D63А/1, 10kA (JPG, 187 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker D63А/1, 10kA (JPG, 124 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker D63А/1, 10kA (JPG, 197 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker D63А/1, 10kA (JPG, 194 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker D63А/1, 10kA (JPG, 184 KB)