
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker D4A/2, 10kA
Article: AM019204--
Автоматические выключатели AMPARO
7 250 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker D4A/2, 10kA is designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents. Part of the AMPARO series manufactured by Schrack.
Technical Specifications:
- Rated Current: 4 A
- Number of Poles: 2
- Tripping Characteristic: D (for protection of circuits with high inrush currents)
- Breaking Capacity: 10 kA
- Type: AC-MCB (alternating current, miniature automatic circuit breaker)
- Power Loss: 4.60 W
- Operating Temperature Range: from -25°C to +70°C
Dimensions and Weight:
- Length: 86 mm
- Width: 36 mm
- Height: 77 mm
- Net Weight: 0.23 kg
Applicable Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Packaging: available in packs of 1, 6, or 90 units.
EAN Code: 9004840795004
| EAN Code | 9004840795004 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 36.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.23 kg |
| Power Loss | 4.60 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 2 |
| Current Rating | 4 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 6 pcs, 90 pcs |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker D4A/2, 10kA (JPG, 227 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker D4A/2, 10kA (JPG, 196 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker D4A/2, 10kA (JPG, 280 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker D4A/2, 10kA (JPG, 254 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker D4A/2, 10kA (JPG, 260 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker D4A/2, 10kA (JPG, 176 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker D4A/2, 10kA (JPG, 244 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker D4A/2, 10kA (JPG, 235 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker D4A/2, 10kA (JPG, 264 KB)