
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker D10A/2, 10kA
Article: AM019210--
Автоматические выключатели AMPARO
6 485 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker from the AMPARO series with a rated current of 10 A and switching capacity of 10 kA. The device is designed to protect AC electrical circuits against overload and short-circuit currents.
Key Characteristics:
- Rated Current: 10 A
- Number of Poles: 2
- Tripping Characteristic: D (for circuits with high inrush currents)
- Switching Capacity: 10 kA
- Voltage: Alternating current (AC)
- Standard: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Physical Parameters:
- Dimensions (L × W × H): 86 × 36 × 77 mm
- Weight: 0.23 kg
- Power Loss: 4.60 W
Operating Conditions:
- Temperature Range: from -25°C to +70°C
Manufacturer: Schrack
Type: AC-MCB (AC modular circuit breaker)
Available Package Options: 1 pcs., 6 pcs., 90 pcs.
| EAN Code | 9004840795028 |
|---|---|
| Length (Net) | 86.00 mm |
| Width (Net) | 36.00 mm |
| Height (Net) | 77.00 mm |
| Weight (Net) | 0.23 kg |
| Power Loss | 4.60 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | D |
| Pole | 2 |
| Rated Current | 10 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Switching Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 90 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker D10A/2, 10kA (JPG, 235 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker D10A/2, 10kA (JPG, 198 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker D10A/2, 10kA (JPG, 284 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker D10A/2, 10kA (JPG, 264 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker D10A/2, 10kA (JPG, 247 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker D10A/2, 10kA (JPG, 264 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker D10A/2, 10kA (JPG, 171 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker D10A/2, 10kA (JPG, 250 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker D10A/2, 10kA (JPG, 234 KB)