
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker D25A/2, 10kA
Article: AM019225--
Автоматические выключатели AMPARO
7 085 ₸
To order
AMPARO series automatic circuit breaker is designed to protect electrical circuits from overload and short-circuit currents in residential and commercial installations.
Technical characteristics:
- Rated current: 25 A
- Number of poles: 2
- Tripping characteristic: D (for circuits with increased inrush currents)
- Breaking capacity: 10 kA
- Execution: AC-MCB (alternating current automatic circuit breaker)
- Operating voltage: in accordance with EN 60898-1:2019
- Operating temperature range: from -25°C to +70°C
- Power loss: 8.05 W
Dimensions and weight:
- Length: 86 mm
- Width: 36 mm
- Height: 77 mm
- Net weight: 0.23 kg
Compliance standards:
Complies with the requirements of EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1.
Packaging options: supplied in packages of 1, 6 or 90 pcs.
Manufacturer: Schrack
| EAN code | 9004840795066 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 36.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.23 kg |
| Power loss | 8.05 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 2 |
| Current rating | 25 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 90 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker D25A/2, 10kA (JPG, 234 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker D25A/2, 10kA (JPG, 197 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker D25A/2, 10kA (JPG, 245 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker D25A/2, 10kA (JPG, 256 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker D25A/2, 10kA (JPG, 177 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker D25A/2, 10kA (JPG, 243 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker D25A/2, 10kA (JPG, 229 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker D25A/2, 10kA (JPG, 263 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker D25A/2, 10kA (JPG, 272 KB)