
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker D4A/3, 10kA
Article: AM019304--
Автоматические выключатели AMPARO
11 180 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series with a rated current of 4A and breaking capacity of 10kA. Designed to protect AC electrical circuits from overloads and short circuits.
Main parameters:
- Rated current: 4A
- Number of poles: 3
- Trip characteristic: D (for circuits with high inrush currents)
- Breaking capacity: 10kA
- Type of execution: AC-MCB (single-phase and three-phase AC)
- Series: AMPARO
- Model: AM10
Operating conditions:
- Operating temperature range: from -25°C to +70°C
- Power loss: 6.90W
Dimension specifications:
- Length: 86.00mm
- Width: 54.00mm
- Height: 77.00mm
- Net weight: 0.34kg
The circuit breaker complies with standards EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1. Manufacturer: Schrack.
| EAN code | 9004840795523 |
|---|---|
| Net length | 86.00mm |
| Net width | 54.00mm |
| Net height | 77.00mm |
| Net weight | 0.34kg |
| Power loss | 6.90W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 3 |
| Current | 4A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker D4A/3, 10kA (JPG, 304 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker D4A/3, 10kA (JPG, 261 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker D4A/3, 10kA (JPG, 347 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker D4A/3, 10kA (JPG, 292 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker D4A/3, 10kA (JPG, 324 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker D4A/3, 10kA (JPG, 238 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker D4A/3, 10kA (JPG, 313 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker D4A/3, 10kA (JPG, 279 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker D4A/3, 10kA (JPG, 333 KB)