
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker D10A/3, 10kA
Article: AM019310--
Автоматические выключатели AMPARO
10 110 ₸
To order
Automatic circuit breaker of the AMPARO series is designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents. The three-pole apparatus with a nominal current of 10 A and switching capacity of 10 kA provides reliable disconnection when permissible values are exceeded.
Operating characteristics:
- Tripping characteristic: D (disconnection curve for circuits with high inrush currents)
- Design: AC-MCB (alternating current automatic circuit breaker)
- Rated voltage: in accordance with EN 60898-1:2019
- Operating temperature range: from -25°C to +70°C
Device parameters:
- Number of poles: 3
- Rated current: 10 A
- Switching capacity: 10 kA
- Power consumption at rated current: 6.90 W
Dimensions and weight:
- Length: 86.00 mm
- Width: 54.00 mm
- Height: 77.00 mm
- Net weight: 0.34 kg
Compliance with standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Manufacturer: Schrack. EAN code: 9004840795547
Packaging options: 1 pc., 4 pc., 60 pc.
| EAN code | 9004840795547 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 54.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.34 kg |
| Power loss | 6.90 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 3 |
| Current rating | 10 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Switching capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pc., 60 pc. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker D10A/3, 10kA (JPG, 296 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker D10A/3, 10kA (JPG, 257 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker D10A/3, 10kA (JPG, 334 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker D10A/3, 10kA (JPG, 281 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker D10A/3, 10kA (JPG, 313 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker D10A/3, 10kA (JPG, 233 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker D10A/3, 10kA (JPG, 308 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker D10A/3, 10kA (JPG, 270 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker D10A/3, 10kA (JPG, 327 KB)