
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker D63A/3, 10kA
Article: AM019363--
Автоматические выключатели AMPARO
11 570 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker with rated current 63 A, trip characteristic D, and breaking capacity 10 kA. Designed for protection of AC electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Main Parameters:
- Rated Current: 63 A
- Number of Poles: 3
- Trip Characteristic: D (time-current characteristic for circuits with high inrush currents)
- Breaking Capacity: 10 kA
- Voltage Type: AC (alternating current)
- Series: AMPARO
- Type: AM10
- Execution: AC-MCB (miniature circuit breaker for alternating current)
- Manufacturer: Schrack
Operating Conditions:
- Ambient Temperature Range: from -25°C to +70°C
- Power Loss: 17.25 W
Geometric Dimensions:
- Length: 86 mm
- Width: 54 mm
- Height: 77 mm
- Weight: 0.34 kg
Regulatory Compliance: complies with EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Packaging Options: 1 pc., 4 pcs., 60 pcs.
| EAN Code | 9004840795622 |
|---|---|
| Length (net) | 86.00 mm |
| Width (net) | 54.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.34 kg |
| Power Loss | 17.25 W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 3 |
| Current Rating | 63 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker D63A/3, 10kA (JPG, 305 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker D63A/3, 10kA (JPG, 280 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker D63A/3, 10kA (JPG, 359 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker D63A/3, 10kA (JPG, 320 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker D63A/3, 10kA (JPG, 262 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker D63A/3, 10kA (JPG, 343 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker D63A/3, 10kA (JPG, 300 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker D63A/3, 10kA (JPG, 357 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker D63A/3, 10kA (JPG, 343 KB)