
Automatic Circuit Breaker C25A/1, 6kA
Article: AM617125--
Автоматические выключатели AMPARO
3 024 ₸
In stock
A single-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. The C trip characteristic provides protection for standard residential and industrial circuits with a rated current of 25A and a breaking capacity of 6kA.
Main parameters:
- Rated current: 25A
- Breaking capacity: 6kA
- Trip characteristic: C
- Number of poles: 1
- Standard: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
- Design: AC-MCB (alternating current)
Climate conditions:
- Minimum ambient temperature: -35°C
- Maximum ambient temperature: 70°C
Physical characteristics:
- Length: 86.00mm
- Width: 18.00mm
- Height: 77.00mm
- Net weight: 0.11kg
- Power loss: 4.03W
Manufacturer: Schrack. Series: AMPARO. Available packaging: 1 pc., 12 pcs., 180 pcs.
| EAN code | 9004840011128 |
|---|---|
| Net length | 86.00mm |
| Net width | 18.00mm |
| Net height | 77.00mm |
| Net weight | 0.11kg |
| Power loss | 4.03W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Current rating | 25A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 180 pcs. |