
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker C6A/2, 6kA
Article: AM617206--
Автоматические выключатели AMPARO
6 580 ₸
In stock
Two-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series, type AM6 with rated current 6A and breaking capacity 6 kA. Designed to protect alternating current electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Main parameters:
- Trip characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Design: AC-MCB (single-phase modular circuit breaker)
- Number of poles: 2
- Rated current: 6 A
- Breaking capacity: 6 kA
- Compliance standard: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Technical specifications:
- Operating temperature range: –35°C to +70°C
- Power loss: 4.60 W
- Dimensions (L×W×H): 86×36×77 mm
- Weight: 0.23 kg
Manufacturer: Schrack (Austria)
The circuit breaker is designed for mounting on a standard DIN rail in electrical cabinets and distribution boards. Provides reliable protection of domestic and industrial electrical networks.
| EAN code | 9004840011432 |
|---|---|
| Length (net) | 86.00 mm |
| Width (net) | 36.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.23 kg |
| Power loss | 4.60 W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Current rating | 6 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 90 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C6A/2, 6kA (JPG, 1.4 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C6A/2, 6kA (JPG, 1.5 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C6A/2, 6kA (JPG, 2.4 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C6A/2, 6kA (JPG, 1.2 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C6A/2, 6kA (JPG, 2.1 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C6A/2, 6kA (JPG, 1.3 MB)