
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker C13А/3, 6kA
Article: AM617313--
Автоматические выключатели AMPARO
9 035 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series (type AM6) with a rated current of 13 A and switching capacity of 6 kA. Designed to protect electrical circuits against overloads and short circuits.
Technical specifications:
- Rated current: 13 A
- Number of poles: 3
- Trip characteristic: C
- Switching capacity: 6 kA
- Execution: AC-MCB (alternating current)
- Series: AMPARO
- Type: AM6
- Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Operating parameters:
- Ambient temperature range: from -35°C to +70°C
- Power loss at rated current: 12.08 W
Dimensions (net):
- Length: 86 mm
- Width: 54 mm
- Height: 77 mm
- Weight: 0.34 kg
Manufacturer: Schrack (Austria)
EAN code: 9004840013177
Packaging options: 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs.
| EAN code | 9004840013177 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 54.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.34 kg |
| Power loss | 12.08 W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Current rating | 13 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Switching capacity | 6 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C13А/3, 6kA (JPG, 1.8 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C13А/3, 6kA (JPG, 2.0 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C13А/3, 6kA (JPG, 2.8 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C13А/3, 6kA (JPG, 1.7 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C13А/3, 6kA (JPG, 2.2 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C13А/3, 6kA (JPG, 1.7 MB)