
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker B2А/1, 6кA
Article: AM618102--
Автоматические выключатели AMPARO
3 462 ₸
In stock
Single-pole automatic circuit breaker of the AMPARO series, type AM6, with rated current 2A and switching capacity 6kA. Used for protection of AC electrical circuits against overcurrents and short circuits.
Main characteristics:
- Rated current: 2A
- Switching capacity: 6kA
- Trip characteristic: B (trips at 3-5 times rated current)
- Number of poles: 1
- Execution: AC-MCB (alternating current miniature circuit breaker)
- Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
- Power loss: 2.30W
- Operating temperature range: -35°C to +70°C
Dimensions and weight:
- Length: 86.00mm
- Width: 18.00mm
- Height: 77.00mm
- Net weight: 0.11kg
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pcs, 12 pcs, 180 pcs
EAN code: 9004840010787
| EAN code | 9004840010787 |
|---|---|
| Net length | 86.00mm |
| Net width | 18.00mm |
| Net height | 77.00mm |
| Net weight | 0.11kg |
| Power loss | 2.30W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Rated current | 2A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Switching capacity | 6kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 12 pcs, 180 pcs |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B2А/1, 6кA (JPG, 880 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B2А/1, 6кA (JPG, 795 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B2А/1, 6кA (JPG, 2.5 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B2А/1, 6кA (JPG, 740 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B2А/1, 6кA (JPG, 2.5 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B2А/1, 6кA (JPG, 733 KB)