
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker B10A/1, 6kA
Article: AM618110--
Автоматические выключатели AMPARO
2 374 ₸
In stock
Single-pole automatic circuit breaker with rated current 10 A and breaking capacity 6 kA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Key Parameters:
- Rated Current: 10 A
- Number of Poles: 1
- Trip Characteristic: B (tripping at 3–5 times rated current)
- Breaking Capacity: 6 kA
- Type: AC-MCB (alternating current)
- Series: AMPARO
- Manufacturer: Schrack
Technical Specifications:
- Temperature Range: -35°C to +70°C
- Power Loss: 2.3 W
- Dimensions (L×W×H): 86 × 18 × 77 mm
- Net Weight: 0.11 kg
- Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
The circuit breaker meets current safety requirements and is used in residential and industrial electrical installations for protection of power and lighting circuits.
| EAN Code | 9004840010817 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 18.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.11 kg |
| Power Loss | 2.30 W |
| Min. Ambient Temperature | -35°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 1 |
| Rated Current | 10 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B10A/1, 6kA (JPG, 927 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B10A/1, 6kA (JPG, 818 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B10A/1, 6kA (JPG, 2.2 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B10A/1, 6kA (JPG, 725 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B10A/1, 6kA (JPG, 2.1 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B10A/1, 6kA (JPG, 770 KB)