
Automatic Circuit Breaker B20A/2, 6kA
Article: AM618220--
Автоматические выключатели AMPARO
6 450 ₸
In stock
Automatic Circuit Breaker B20A/2, 6kA of the AMPARO series is designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents. The two-pole apparatus with a rated current of 20 A provides a breaking capacity of 6 kA and is characterized by a B type trip curve, allowing its use in residential and commercial AC networks.
Main Parameters:
- Rated current: 20 A
- Number of poles: 2
- Breaking capacity: 6 kA
- Characteristic: B (trip at 3–5× rated current)
- Execution: AC-MCB (single-phase modular circuit breaker for AC)
- Type: AM6
- Series: AMPARO
- Standard: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
- Manufacturer: Schrack
Dimensions and Weight:
- Length: 86 mm
- Width: 36 mm
- Height: 77 mm
- Net weight: 0.23 kg
Electrical and Thermal Characteristics:
- Power loss: 8.05 W
- Ambient temperature range: from −35°C to 70°C
- EAN code: 9004840011395
Kit Configuration and Packaging:
Available in packaging configurations of 1 piece, 6 pieces, or 90 pieces.
| EAN code | 9004840011395 |
|---|---|
| Length (net) | 86.00 mm |
| Width (net) | 36.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Net weight | 0.23 kg |
| Power loss | 8.05 W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 2 |
| Rated current | 20 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 90 pcs. |