
Automatic Circuit Breaker B32A/2, 6kA
Article: AM618232--
Автоматические выключатели AMPARO
6 580 ₸
In stock
Two-pole automatic circuit breaker with a rated current of 32 A and breaking capacity of 6 kA. Belongs to the AMPARO series manufactured by Schrack and is designed for protection of alternating current electrical circuits.
Technical Parameters:
- Rated Current: 32 A
- Number of Poles: 2
- Breaking Capacity: 6 kA
- Trip Characteristic: B (tripping at 3-5 times rated current)
- Execution: AC-MCB (modular automatic circuit breaker for alternating current)
- Module Type: AM6
- Power Loss: 8.05 W
Operating Conditions:
- Ambient Temperature Range: -35°C to +70°C
- Compliance with Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Dimensional Characteristics:
- Length: 86 mm
- Width: 36 mm
- Height: 77 mm
- Net Weight: 0.23 kg
EAN Code: 9004840011418
Packaging Options: 1 pc., 6 pcs., 90 pcs.
| EAN Code | 9004840011418 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 36.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.23 kg |
| Power Loss | 8.05 W |
| Min. Ambient Temperature | -35°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 2 |
| Rated Current | 32 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 90 pcs. |