
Automatic Circuit Breaker B40А/2, 6kA
Article: AM618240--
Автоматические выключатели AMPARO
6 580 ₸
In stock
Two-pole automatic circuit breaker with rated current of 40A and breaking capacity of 6 kA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Technical Specifications:
- Rated Current: 40 A
- Number of Poles: 2
- Breaking Capacity: 6 kA
- Trip Characteristic: B
- Device Type: AC-MCB (single-phase modular automatic circuit breaker)
- Series: AMPARO
- Model: AM6
- Compliance Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
- Manufacturer: Schrack
Physical Parameters:
- Length: 86.00 mm
- Width: 36.00 mm
- Height: 77.00 mm
- Weight: 0.23 kg
- EAN Code: 9004840011425
Operating Conditions:
- Power Loss: 11.50 W
- Temperature Range: from -35°C to +70°C
Packaging Options: 1 pce., 6 pce., 90 pce.
| EAN Code | 9004840011425 |
|---|---|
| Length Net | 86.00 mm |
| Width Net | 36.00 mm |
| Height Net | 77.00 mm |
| Weight Net | 0.23 kg |
| Power Loss | 11.50 W |
| Min. Ambient Temperature | -35°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 2 |
| Rated Current | 40 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pce., 6 pce., 90 pce. |