
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B50A/3, 6kA
Article: AM618350--
Автоматические выключатели AMPARO
10 380 ₸
In stock
Three-pole automatic circuit breaker with nominal current of 50 A and switching capacity of 6 kA. Designed to protect AC electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Key characteristics:
- Nominal current: 50 A
- Number of poles: 3
- Switching capacity: 6 kA
- Trip characteristic: B (tripping at 3-5 times the rated current)
- Type: AM6
- Design: AC-MCB (alternating current automatic circuit breaker)
- Series: AMPARO
- Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
- Manufacturer: Schrack
Electrical parameters:
- Power loss: 17.25 W
- Operating temperature range: -35°C to +70°C
Dimensions (net):
- Length: 86 mm
- Width: 54 mm
- Height: 77 mm
- Weight: 0.34 kg
Packaging options:
Available in: 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs.
EAN code: 9004840603026
| EAN code | 9004840603026 |
|---|---|
| Length net | 86.00 mm |
| Width net | 54.00 mm |
| Height net | 77.00 mm |
| Weight net | 0.34 kg |
| Power loss | 17.25 W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Nominal current | 50 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Switching capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B50A/3, 6kA (JPG, 492 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B50A/3, 6kA (JPG, 447 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B50A/3, 6kA (JPG, 607 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B50A/3, 6kA (JPG, 581 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B50A/3, 6kA (JPG, 610 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B50A/3, 6kA (JPG, 415 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B50A/3, 6kA (JPG, 578 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B50A/3, 6kA (JPG, 971 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B50A/3, 6kA (JPG, 584 KB)