
Automatic Circuit Breaker B63А/3, 6кА
Article: AM618363--
Автоматические выключатели AMPARO
10 380 ₸
In stock
Three-pole automatic circuit breaker rated at 63А with a breaking capacity of 6кА, designed to protect alternating current electrical circuits from overloads and short circuits.
Key characteristics:
- Rated current: 63А
- Number of poles: 3
- Breaking capacity: 6kA
- Tripping characteristic: B (trips at 3-5 times the nominal current)
- Type: AM6
- Series: AMPARO
- Design: AC-MCB (modular automatic circuit breaker)
- Applicable standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Technical parameters:
- Power loss: 17,25W
- Operating temperature range: -35°C to +70°C
- Weight: 0,34 kg
- Dimensions: 86 × 54 × 77 mm
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs.
| EAN code | 9004840603033 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 54.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.34 kg |
| Power loss | 17.25 W |
| Minimum ambient temperature | -35°C |
| Maximum ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Rated current | 63 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 60 pcs. |