
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker B6А/1+N, 6kA
Article: AM618606--
Автоматические выключатели AMPARO
5 510 ₸
To order
Modular automatic circuit breaker designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents. Intended for single-phase alternating current networks with neutral conductor.
Key Specifications:
- Rated Current: 6 A
- Pole Configuration: 1+N (1 phase + neutral)
- Trip Characteristic: B (short-circuit current range from 3 to 5 In)
- Breaking Capacity: 6 kA
- Voltage Type: AC (alternating current)
- Power Loss: 2.30 W
- Operating Temperature Range: -35°C to +70°C
Design and Specification:
The circuit breaker is designed as a modular unit mounted on a DIN rail. Type AM6, AMPARO series by manufacturer Schrack. Complies with standards EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1.
Physical Parameters:
- Length: 86 mm
- Width: 36 mm
- Height: 77 mm
- Weight: 0.19 kg
- EAN Code: 9004840011173
Packaging Options: individual units, packages of 6 and 90 pieces.
| EAN Code | 9004840011173 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 36.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.19 kg |
| Power Loss | 2.30 W |
| Min. Ambient Temperature | -35°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1+N |
| Rated Current | 6 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 90 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B6А/1+N, 6kA (JPG, 1.4 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B6А/1+N, 6kA (JPG, 1.3 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B6А/1+N, 6kA (JPG, 2.2 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B6А/1+N, 6kA (JPG, 1.2 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B6А/1+N, 6kA (JPG, 2.2 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B6А/1+N, 6kA (JPG, 1.3 MB)