
Automatic Circuit Breaker B16А/1+N, 6kA
Article: AM618616--
Автоматические выключатели AMPARO
5 510 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker with neutral (1+N) and rated current 16А of the AMPARO series manufactured by Schrack. The device is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in alternating current networks.
Main Parameters:
- Rated Current: 16A
- Switching Capacity: 6kA
- Trip Characteristic: B (tripping at current 3-5In)
- Configuration: 1 pole + neutral
- Design: AC-MCB (automatic circuit breaker for alternating current)
- Series: AMPARO
- Class: AM6
- Power Loss: 4.03W
Operating Conditions:
- Ambient temperature range: from -35°C to +70°C
- Compliance with standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Dimensions:
- Length: 86.00mm
- Width: 36.00mm
- Height: 77.00mm
- Net weight: 0.19kg
Packaging: available in variants of 1, 6, or 90 pieces.
| EAN Code | 9004840011203 |
|---|---|
| Net Length | 86.00mm |
| Net Width | 36.00mm |
| Net Height | 77.00mm |
| Net Weight | 0.19kg |
| Power Loss | 4.03W |
| Min. Ambient Temperature | -35°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 1+N |
| Rated Current | 16A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Switching Capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 90 pcs. |